رنگ مو

رنگ مو در خانه

آموزش رنگ مو در خانه

آیا می خواهید خودتان موهایتان را رنگ کنید؟ قبل از رنگ مو در خانه این 13 نکتۀ بسیار مهم که متخصصین گفته اند را در ذهن داشته باشید.

به عکس روی جعبۀ رنگ مو اعتماد نکنید

قطعاً عکس خانمی که روی جعبۀ رنگ مو هست و لبخند می زند زیبا به نظر می رسد، ولی رنگ موی آن خانم فانتزی و خواب و خیال است! دینا لوناتو، آرایشگر متخصص رنگ مو در آرایشگاه هرشبرگر سالی در مرکز شهر نیویورک می گوید: “رنگ موی نهایی همیشه از عکس آن روی بسته بندی ها روشن تر می شود. مواد روشن کنندۀ موجود در رنگ موهای دائمی خانگی (رنگ موی سه صفر) خیلی قوی هستند، آنها قوی تر از روشن کننده ای هستند که ما در آرایشگاه استفاده می کنیم. بنابراین رنگ موی پایه را بیشتر باز کرده و درنتیجه رنگ نهایی از آنچه روی جعبه می بینید روشن تر خواهد شد.” بجای آن به نمونۀ کوچک رنگ که روی بسته بندی هست دقت کنید. این نمونه رنگ کوچک، رنگی که در نهایت روی موی شما می آید را خیلی بهتر نشان می دهد.

زمانبندی مناسب

لوناتو می گوید : “قانون آن بدین قرار است: برای رنگ موی دائمی بخاطر وجود روشن کنندۀ قوی در آنها، رنگ مویی را انتخاب کنید که یکم تیره تر از رنگ دلخواه باشد. برعکس در رنگ موهای نیمه دائمی، رنگ روشن تر به نتیجۀ مطلوب شما می انجامد. رنگ موهای نیمه دائمی فاقد روشن کننده هستند، و این بدان معنی است که هرچه طولانی تر روی موهای شما بمانند، تیره تر می شوند. به همین دلیل بهتر است رنگی را انتخاب کنید که از رنگ موی دلخواهتان کمی روشن تر باشد.”

دو عدد رنگ مو خریداری کنید

اگر بلندی موهای شما تا سر شانه، بلند تر از شانه ها و یا خیلی پرپشت و زبر است 2 بسته رنگ مو با رنگ یکسان استفاده کنید تا موها را کاملاً پوشش دهد. فقط حتماً رنگ موها را در یک کاسۀ شیشه ای یا پلاستیکی با یکدیگر ترکیب کنید. دقت داشته باشید که کاسۀ فلزی رنگ مو را اکسیده کرده و باعث تغییر رنگ آن می شود.

تاثیر جنس مو در رنگ مو

هنگام رنگ مو در خانه، دقیقاً مشابه وقتی که می خواهید آنها را کوتاه کنید، جنس و ساختار موها اهمیت فراوانی دارد. لوناتو می گوید: ” موهای پرپشت و حجیم، زبر، فر و یا موهای وز رنگ مو را سریع تر جذب می کند و زمانیکه آنها را رنگ می کنید، درجۀ سردی رنگ بیشتر است. بنابراین رنگ نهایی کمی مایل به آبی یا خاکستری می شود. جالب است که موهایی با جنس و ساختار متوسط و معمولی براحتی رنگ را جذب نمی کنند و وقتی آنها را رنگ می کنید کمی تناژ گرم دارند. به همین دلیل ته رنگ نارنجی، قرمز یا مسی می گیرند.” در نتیجه اگر موهای شما وز شده یا فر است، یک رنگ گرم را انتخاب کنید (طلایی، مسی، قهوه ای با تناژ قرمز،برنز) که کمی روشن تر از رنگ موی طبیعی خودتان باشد. اگر موهای شما سالم و معمولی و صاف است، رنگ هایی با تناژ سردتر را انتخاب کنید (شامپاینی، بژ) که از رنگ موی طبیعی خودتان اندکی تیره تر باشد.

رنگ مو در خانه

پوست سرتان را رنگی نکنید

ریچل بات، آرایشگر متخصص در رنگ مو در نیویورک می گوید: “اگر می خواهید ریشه های موهایتان را رنگ کنید، من توصیه می کنم روی ساقه و نوک انتهایی موها روغن نارگیل زده یا از یک ماسک موی نرم کنندۀ قوی استفاده کنید تا از هرگونه روشن شدن، پخش شدن و یا مالیده شدن رنگ جلوگیری کنید.” هنگام شستن رنگ از ریشۀ مو ممکن است بقیۀ موهای شما نیز رنگی شود، بنابراین توصیه می شود که برای جلوگیری از رنگ گرفتن بقیۀ موهایتان از روغن نارگیل استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می شود که به پوست پیشانی و اطراف صورت خود وازلین بزنید تا رنگ مو با پوستتان تماس نداشته باشد.

انتخاب رنگ موی مناسب

ماری رابینسون، متخصص رنگ مو و بنیان گذار سالن زیبایی ماری رابینسون در شهر نیویورک می گوید: ” اگر موهای خود را بلوند کرده اید، کیت های رنگ مو کمکی به مخفی کردن ریشه های تیرۀ شما در لابلای هایلایت و مش ها نمی کنند. چراکه آنها قرار است رنگ موها را فقط به 1 یا 2 رنگ تغییر بدهند. درعوض یک کیت بی رنگ کنندۀ (دکلره) خانگی تهیه کرده و با یک برس ابرو به ریشه های هایلایت شده بزنید.” این کیت ها و لوازم آرایشی دکلره را بطور یکنواخت و کامل و دقیق پخش می کنند، بنابراین احتمال اینکه منجر به یک رنگ عجیب و غریب شود کمتر می شود. نیکی لی، متخصص رنگ مو و بنیان گذار سالن زیبایی 901 در لس آنجلس می گوید: ” اگر ریشۀ موی هایلایت شما درآمده، رنگ مو را به ریشه ها زده و سپس با یک شانۀ دندانه درشت موها را شانه کنید تا رنگ مو کمی با هایلایت ها ادغام شده و طبیعی تر شوند. اینکار خطوط ناهنجار و زننده را ملایم تر می کند.” توصیۀ او این است که از رنگ مویی استفاده کنید که همرنگ و یا کمی روشن تر از ریشۀ موهایتان باشد.

پوشاندن سفیدی مو

اگر هدف شما از رنگ مو در خانه، رنگ کردن موهای سفید است، نباید کل موها را رنگ کنید. ریتا هزان، متخصص رنگ مو و مؤسس سالن زیبایی ریتا هزان در شهر نیویورک می گوید: ” اگر شما بالای موهایتان یک دسته موی سفید دارید، یک رنگ موی نیمه دائمی تهیه کرده و فقط همان قسمت را رنگ کنید و برای تمیز درآمدن کار از یک برس ابرو استفاده کنید. این بدان معنی است که باید موها را تار به تار رنگ کنید.

تقسیم بندی مو

برای یکدست شدن رنگ موها، موها را از وسط فرق تا پشت سر به دو قسمت تقسیم کنید. هر طرف را به دو بخش قسمت کنید. یکی جلوی گوش و دیگری پشت آن. بروک جردن، آرایشگر و مدیر سالن زیبایی برد هاوس در شهر نیویورک می گوید: “هنگام رنگ کردن مو منظم و مرتب باشید. اغلب افراد یا نمی توانند موهایشان را کامل رنگ کرده و یا نمی دانند چطور پشت سر خود را رنگ کنند.” برای حل این مشکل موها را به 4 بخش قسمت کرده و آنها را با کلیپس یا گیرۀ مو جدا کنید و هر قسمت را از جلو تا عقب رنگ کنید.

تقسیم بندی مو

رنگ کردن نوک مو

لوئیس لیکاری آرایشگر سالن زیبایی لوئیس لیکاری در شهر نیویورک می گوید: “اگر نوک موهای شما خیلی خشک است و تصمیم دارید کل موهایتان را رنگ کنید، رنگ مو را به نوک موها نزنید. درعوض 3 دقیقه قبل از اینکه موها را بشوئید، به باقیماندۀ رنگ مو در کاسه چند قطره شامپو اضافه کنید. آنها را خوب مخلوط کرده و ترکیب را به انتهای موهای خود بزنید. اینکار رنگ مو را رقیق و ضعیف کرده ولی در عین حال رنگ و درخشش مطلوب را به موها می دهد.”

موها را نبندید

لوناتو می گوید: “حتماً دیده اید چطور مدل ها در آگهی های تبلیغاتی همیشه موهایشان را درحالیکه رنگ مو روی آنها است ماهرانه پشت سر جمع می کنند؟ اینکار را نکنید. چون زمانیکه موها را بشوئید رنگشان یکدست نمی شود. آنها را تا وقتیکه زمان شستن فرا برسد به سمت پایین رها کنید.” یک گان (روپوش) مخصوص رنگ مو بخرید تا دیگر نگران رنگی شدن لباس خود نباشید.

آب

قبل از اینکه رنگ روی موها را آبکشی کنید، کمی آب به سر خود بپاشید و چند ثانیه با دست ماساژ دهید. لوناتو می گوید: “اینکار رنگ مو را معلق کرده و آنرا از مو جدا می کند، در نتیجه شما با هیچ لایه یا خط جامانده از رنگ روی موها مواجه نمی شوید.”

پاک کردن رنگ مو

اگر وقتی موها را خشک کردید از رنگ آن راضی نبودید، می توانید با زدن از یک نرم کنندۀ قوی به موهای خیس و مرطوب خود، از شدت رنگ آنها کم کنید. سپس سر خود را با کیسۀ پلاستیکی یا سلفون و یک حولۀ مرطوب و داغ بپوشانید. بگذارید 20 دقیقه در همان حال بماند (بعد از گذشت 10 دقیقه روی سر خود سشوار بگیرید)، سپس موهایتان را با شامپو شسته و نرم کننده بزنید. اگر هنوز هم از رنگ موی نهایی راضی نبودید، کار دیگری نمی توانید انجام دهید جز اینکه به یک سالن زیبایی مراجعه کنید!

نرم کننده برای رنگ کردن مو

لوناتو می گوید: “اگر مرحلۀ نرم کننده زدن به مو را از قلم بیاندازید، پوشش خارجی مو (کوتیکول) باز مانده و رنگ مو به کارش ادامه خواهد داد. بنابراین تعجب نکنید اگر رنگ موهایتان بسیار تیره تر از آن رنگی که می خواستید بشود.” نرم کنندۀ داخل کیت رنگ مو را دور نیاندازید. و اگر دور انداختید حتماً داخل حمام بعد از شستن موهایتان از یک نرم کنندۀ قوی استفاده کنید.

نکته های هوشمندانه برای رنگ کردن مو

راز رنگ مو در خانه در آسان ترین و بدون نقص ترین حالت ممکن چیست؟ در این مقاله رازهایی از صنعت زیبایی که به شما کمک می کند به جذاب ترین رنگ موی دلخواهتان دست یابید را برای شما می گوئیم.

رنگ موی دائمی یا نیمه دائمی

آیا می خواهید در عرض چند هفته ریشۀ موهایتان بطور محسوسی مشخص شود؟ اینکار ساده ترین راه برای انتخاب بین رنگ موی دائمی و نیمه دائمی است. هر کدام از این دو را استفاده کنید بعد از 4 الی 6 هفته رنگ ریشه ها مشخص می شود، ولی رنگ موی نیمه دائمی به آهستگی محو شده و به شما آزادی عمل می دهد تا آنرا تغییر داده یا اصلاح کنید. رنگ موی دائمی مسئولیت و دغدغۀ بیشتری می طلبد. امتحان کنید.

رنگ کردن ریشه مو

مویی که قبلاً رنگ شده است نفوذ پذیری بیشتری داشته و به آسانی رنگ مو را جذب می کند، ولی موهایی که بتازگی درآمده زمان بیشتری برای جذب رنگ نیاز دارند. در تمام مدت فرایند رنگ کردن، اجازه دهید رنگ مو در کل زمانی که برای رنگ نیاز است روی ریشه ها مانده و فقط نصف زمان مورد نیاز را به باقی قسمت ها اختصاص دهید. اینکار همچنین رنگ زیبایی از ریشۀ مو تا ساقه را به شما می دهد.

به موهای خود رسیدگی کنید

رنگ موی نهایی شما نتیجۀ وضعیت و شرایط مو، پیشینۀ مو و رنگ موی جدیدی است که استفاده می کنید. این یکی از دلایلی است که یک رنگ موی یکسان روی موی هر کسی متفاوت به نظر می رسد. اگر موهای شما در وضعیت خوبی نیست، آن رنگ براق و طبیعی زمان زیادی دوام نمی آورد. هفته ای یکبار یکی از روش های مفید برای سالم سازی و ترمیم موها را بکار ببرید.

از دوستان خود کمک بگیرید

از او بخواهید پیش شما آمده و برای رنگ کردن پشت سرتان کمک کند. با اینکار هیچ نقطه ای را رنگ نشده نخواهید داشت (دوستی برای همین کارهاست دیگه!). همچنین می توانید از آینۀ 3 طرفه استفاده کنید تا روی همۀ قسمت ها کنترل داشته باشید.

از ابروهایتان به عنوان راهنما استفاده کنید.

اگر بخاطر رنگ کردن مداوم، رنگ موی اصلی شما به خاطره ها پیوسته، برای یادآوری رنگ آن، ابروها می توانند راهنمای خوبی باشند. برای بدست آوردن بهترین رنگ ممکن، طیف سایه رنگ های روشن تر و تیره تر از رنگ موی طبیعی خود را انتخاب کنید. نکته: موی نقره ای با ابروهای خیلی تیره ترکیبی نیست که بیشتر ما مایل به انجام آن باشیم. این موضوع برای رنگ موی تیره به همراه ابروهای خیلی روشن نیز صدق می کند (چه کسی ازین ترکیب استقبال می کند؟). اگر موهای خود را رنگ کردید و دیدید که رنگ ابروها با آن متفاوت است، از مداد ابرویی که کمی روشن تر از رنگ مویتان است برای رنگ کردن ابرو استفاده کنید.

رنگی شدن پوست

اینکار از رنگی شدن پوست جلوگیری می کند (امتیاز: کمی از آنرا به پیاز مو بزنید تا نرم تر شود!). اگر روی پوست تان نقاطی از رنگ باقی مانده بود، با شیر پاک کن و گوش پاک کن آنها را پاک کنید.

رنگ پوست خود را تشخیص دهید

رنگ مو با تناژ سرد بهترین انتخاب برای رنگ پوست با تناژ سرد است ، درحالیکه به رنگ پوست گرم رنگ مو با تناژ گرم زیبا ترین ظاهر را حاصل می کند.

هایلایت مو

همیشه دوست داشتید موهای خود را بلوند کنید ولی هیچوقت برای انجام آن جرأت نداشتید؟ ظاهر خود را با هایلایتی که بصورت تان بیاید روشن تر کنید. اگر موهای شما بطور طبیعی تیره رنگ است، وقتی برای بار اول موهای خود را بلوند کنید هایلایت نهایی طلایی خواهد شد نه نقره ای.

نکات مهم رنگ کردن مو در خانه

همۀ ما میدانیم که برنامه های تلویزیونی و برنامه های زنده می توانند بسیار سرگرم کننده و جذاب باشند، ولی وقتی زمان رنگ کردن موهایتان می شود، بگذارید برنامۀ مورد علاقه تان ضبط شود تا از ساعت غافل نشده و زمان شستن موها از دست تان در نرود. دستکاری بیش از حد موها یک اشتباه رایج است که به آن رنگی که شما اصلاً انتظار نداشتید ختم میشود! هر از گاهی به موهایتان نگاهی بیاندازید. این کار بخصوص در زمان دکلره اهمیت ویژه ای دارد. اگر رنگ مویتان به سمت سفیدیِ زیاد رفته بدین معنی است که دکلرۀ شما خیلی طولانی شده و وقت آن شده که موهایتان را بشویید.

استفاده از فویل برای رنگ کردن مو

نه برای موهایتان، بلکه برای قاب عینک تان! دور قاب عینک خود یک لایه ورقۀ آلومینیوم بپیچید تا وقتی درحال رنگ کردن موهایتان هستید بتوانید از عینک استفاده کنید. وقتی کارتان تمام شد، عینک را برداشته و آن قسمت هایی که زیر دستۀ عینک بوده را نیز با قلمو رنگ کنید.

تست کردن رنگ مو

بهترین راه برای پیش بینی نتیجۀ نهایی این است که در زمان های مختلف رنگ های مختلف را روی دسته های کوچک از موهایتان امتحان کنید. وقتی زمانش فرارسید، دسته موها را با یک دستمال کاغذی مرطوب تمیز کنید. هر دسته را با سشوار خشک کرده، سپس با گذاشتن یک دستمال یا کاغذ سفید رنگ در پشت آنها می توانید بهترین نتیجۀ ممکن را ببینید.

پاک کردن رنگ از روی دست

انگشتانتان بخاطر رنگ و اکسیدان آسیب دیده؟ یک عدد لیمو ترش را از وسط بریده و آب را گرفته و در یک کاسۀ کوچک بریزید. انگشتان خود را به مدت 30 دقیقه داخل کاسه قرار دهید. سپس دست ها را شسته و به آنها کرم مرطوب کننده بزنید تا پوست تان نرم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *