مقالات آرایشی

اسکراب چیست؟

اسکراب

همانطور که میدانید یک پوست خوب و شاد تاثیر زیادی در زیبایی و سلامتی دارد و یک پوست خوب نیاز به رسیدگی و یک روتین پوستی مناسب دارد. امروزه روتین های پوستی بسیار متفاوتی برای پوست های مختلف وجود دارد اما یکی از محصولاتی که وجود آن در هر روتین مراقبت پوستی وجود دارد اسکراب است که نوعی لایه بردار پوست است که برای پاکسازی و لایه برداری پوست مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از لایه بردار یکی از مراحل مهمی است که در هر روتین مراقبت پوستی باید حضور داشته باشد تا به از بین بردن سلول های مرده و چربی های جمع شده زیر پوست کمک کند.

آنچه خواهید خواند:

 • اسکراب چیست؟
 • انواع اسکراب
 • اسکراب صورت
 • اسکراب بدن
 • اسکراب پوست سر
 • تفاوت بین اسکراب صورت و بدن
 • چرا از اسکراب استفاده کنیم؟
 • معرفی بهترین اسکراب های بدن
 • راهنمای خرید اسکراب
 • اسکراب برای پوست های حساس
 • اسکراب برای پوست های خشک
 • اسکراب برای پوست های چرب
 • اسکراب برای پوست های معمولی
 • روش استفاده از اسکراب
 • هر چند وقت یکبار باید از اسکراب استفاده کرد؟
 • بهترین اسکراب خانگی
 • معرفی بهترین لایه بردارهای صورت
 • اسکراب قهوه
 • اسکراب شکر
 • اسکرب شفاف کننده پوست
 • اسکراب پوست چرب
 • خرید اسکراب اصل

اسکراب چیست؟

به زبان بسیار ساده میتوان گفت اسکراب ها جایگزین پیشرفته تر و مناسب تری از سفید آب و کیسه های قدیمی هستند که به راحتی لایه مرده روی پوست را از بین میبرد. لایه بردارها معمولا از مواد و عصاره های مختلف با دانه های ریز گرانول ساخته شدند که ساختار آن را کمی زبر میکند که کشیده شدن این مواد بر روی پوست باعث از بین رفتن لایه اضافی و سلول های مرده میشود. دکتر لورتا سیر الدو، متخصص پوست و موی معروف در میامی اینگونه توصیف میکند: “فرمولی که سلول های مرده پوست را حذف میکند تا درخشندگی پوست را افزایش دهد، رنگ پوست را یکنواخت میکند و کمک به جذب بهتر دیگر محصولات مراقبت پوست میکند.”

انواع اسکراب

امروزه اسکراب های مختلفی برای انواع نقاط بدن مانند صورت، پا، دست و … وجود دارد اما به صورت کلی میتوان آن ها را را به سه دسته لایه بردار بدن، صورت و پوست سر تقسیم کرد.

انواع اسکراب

اسکراب صورت

همانطور که از اسمش مشخص است برای صورت و گردن استفاده میشود و آلودگی و چربی های اضافه صورت را از بین میبرد و همچنین به تنفس منافذ پوست کمک میکند.

اسکراب بدن

برای کل بدن استفاده میشود اما به دلیل خشن تر بودن بهتر است روی صورت استفاده نشوند. اسکراب های بدن با لایه برداری پوست باعث افزایش نرمی و درخشش پوست بدن میشوند.

اسکراب پوست سر

معمولا حاوی مواد شیمیایی مانند اسید سالسیلیک و اسید گلیکولیت هستند که چربی های اضافی پوست سر را از بین میبرند و به رشد بهتر و قوی تر مو کمک میکنند.

تفاوت بین اسکراب صورت و بدن

بزارید کاملا توضیح بدهیم که چرا باید با پوست بدن و صورت متفاوت رفتار کرد. پوست که وظیفه محافظت از بدن را به عهده دارد، بزرگترین اندام شما است و از لایه های مختلفی تشکیل شده است.
به طور کلی لایه های پوست شامل:

درست است که از سر تا پا تمامی لایه های پوست به همین ترتیب است اما در قسمت های صورت، گردن و سینه لایه شاخی پوست بسیار نازک تر از بقیه قسمت های بدن است و به همین دلیل اسکراب های صورت ملایم تر از لایه بردارهای بدن هستند و دانه های ریز تری دارند تا باعث از بین رفتن لایه پوست نشوند. از لایه بردارهای ملایم میتوان به آن هایی که از دانه های میوه در ساختارشان استفاده شده است نام برد و بهتر است برای صورت تان لایه بردار مخصوص صورت تهیه کنید.

چرا از اسکراب استفاده کنیم؟

اسکراب ها همانطور که گفتیم یکی از محصولات زیبایی و مراقبت پوست هستند و با توجه به نوع شان میتوانند تاثیرات مثبت گوناگونی برروی پوست شما بگذارند. مهم ترین مزایای استفاده از اسکراب شامل:

معرفی بهترین اسکراب های بدن

راهنمای خرید اسکراب

بعضی از افراد معتقدند که اسکراب ها میتوانند باعث آسیب رساندن به پوست شوند. این عقیده تنها در صورتی درست است که اسکراب شما مناسب پوست تان نباشد یا به صورت درستی از آن استفاده نکنید. طبیعتا هر نوع لاه برداری برای هر نوع پوستی مناسب نیست و برای تاثیرگذاری بیشتر و آسیب ندیدن پوست باید لایه برداری کاملا مناسب با پوست خودتان را استفاده کنید.
یکی دیگر از باور های اشتباه این است که لایه بردار اگر کاملا طبیعی و گیاهی باشد بهتر است. طبیعتا هرچه مواد شیمیایی کمتری در فرمولاسیون اسکراب به کار رفته باشد بهتر است اما بعضی از مواد شیمیایی بکار رفته در آن ها مانند اسید سالسیلیک برای پوست ها مفید هستند و باز هم بستگی به این که چه نوع پوستی دارید دارد.
برای سلامت خود و پوست تان لطفا از محصولات غیر اورجینال و فیک استفاده نکنید زیرا به هیچ وجه نمیتوان پیش بینی کرد که در طول زمان چه آسیب هایی به پوست شما وارد میکنند.
ترکیبات داخل اسکراب را مطالعه کنید و مطمئن شوید که محصول تاریخ انقضاء دارد.

اسکراب پوست

اسکراب برای پوست های حساس

افراد با پوست های حساس باید از آن هایی که خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی دارند استفاده کنند. همچنین از اسکراب های ملایم استفاده کنید تا از تحریک پوست جلوگیری کند و به هیچ وجه سمت لایه بردارهای خشن مثل نمک نروید. برای پیدا کردن لاه بردارهای ملایم، مطالعه ترکیبات و مواد تشکیل دهنده آن کافی نیست و بهتر است مقداری از آن را روی پوست پشت دست خود تست کنید و اگر دانه هایش زیادی برای پوست تان خشن بود به هیچ وجه استفاده نکنید. بهترین اسکراب ها برای پوست های حساس شامل زردچوبه، ماست و شکر است.

اسکراب برای پوست های خشک

پوست های خشک فاقد رطوبت هستند و به همین دلیل به راحتی پوسته پوسته میشوند. اسکراب های کرم مانند و حاوی مواد مرطوب کننده مانند روغن نارگیل، شی باتر، آووکادو و نارگیل بهترین گزینه برای افراد با پوست های خشک هستند که با آبرسانی پوست در لایه های عمقی باعث افزایش نشاط و نرمی پوست میشود و خشکی پوست را از بین میبرد. لایه بردارهای حاوی اسید گلیکولیک برای پوست های خشک و حساس بسیار مناسب است.

اسکراب برای پوست های چرب

غدد چربی بیش از حد فعال میتوانند روغن و سبوم اضافی تولید کنند که باعث بسته شدن منافذ پوست میشود، بنابراین افرادی که پوست های چرب دارند معمولا با جوش های سر سیاه و آکنه درگیر میشوند. اگر دارای پوست چربی هستید بهتر است از آن هایی که اسید سالسیلیک دارند استفاده کنید تا چربی اضافی پوست را از بین ببرد.
همچنین اسکراب قهوه، عسل و بلغور جو دوسر نیز برای پوست های چرب بسیار مناسب است.

اسکراب برای پوست های معمولی

پوست های معمولی و متعادل که نه چربی و نه خشکی زیادی دارند باید از اسکراب هایی با ph متعادل استفاده کنند تا پوست شان به سمت خشکی یا چربی نرود.

روش استفاده از اسکراب

بهترین زمان استفاده از اسکراب داخل حمام و بعد از شست و شوی بدن با آب داغ یا ولرم و قبل از شیو کردن پوست میباشد زیرا پوست تمیز و آماده لایه برداری است و آب گرم باعث باز شدن منافذ پوست و جذب و تاثیرگذاری بهتر لایه بردار میشود. پس مطمئن شوید که بدنتان تمیز است و به خوبی خیس خورده است و سپس مقدار مناسبی از لایه بردار را روی کف دست خود بریزید و به آرامی پوست را با اسکراب به صورت دایره ای ماساژ دهید. لازم نیست فشار زیادی به پوست وارد کنید و با ملایمت خداثل 3 دقیقه به ماساژ پوست ادامه دهید و سپس پوست خود را با آب ولرم شست و شو دهید. اسکراب ها معمولا فاقد چربی هستند و شست و شوی آن ها نیاز به زحمت زیادی ندارد. حتما بعد از استفاده از لایه بردار و خروج از حمام از لوسیون یا آبرسان پوست استفاده کنید تا سطح رطوبت طبیعی پوست حفظ شود.
اگر دارای هرگونه زخم پوستی یا مشکلات دیگری مانند اگزما، آفتاب سوختگی، عفونت پوست و زخم باز دارید به هیچ وجه از لایه بردار را در آن ناحیه استفاده نکنید.

هر چند وقت یکبار باید از اسکراب استفاده کرد؟

اسکراب به هیچ وجه نباید هر روزه استفاده شود زیرا استفاده زیاد و پشت هم از الایه بردارها میتواند باعث نازک شدن و آسیب دیدن سلول های پوست و از بین رفتن رطوبت پوست و ایجاد التهاب شود. به صورت کلی بهتر است حداکثر هفته ای دوبار از لایه بردار استفاده شود. بعد از استفاده از وکس، سولار یا شیو از لایه بردار استفاده نکنید.
اگر بخواهیم زمان استفاده از اسکراب را دقیق تر بگیم، برای پوست های خشک هفته ای یکبار، برای پوست های حساس هر 10 روز یکبار و برای پوست های چرب دوبار در هفته مناسب است.

بهترین اسکراب خانگی

شما میتوانید به راحتی با ساده ترین مواد یک لایه بردار خانگی به سلیقه خودتان بسازید. میتواند برای مواد اصلی لایه بردار از شکر یا نمک استفاده کنید و در کنار آن موادی مانند عسل، قهوه، روغن زیتون و دیگر روغن های مرطوب کننده پوست استفاده کنید. تمام مواد دلخواهتان را ترکیب کنید و داخل ظرف در بسته داخل یخچال قرار دهید.
در ادامه چند عدد از بهترین اسکراب های خانگی که میتوانید به راحتی در خانه تهیه کنید را معرفی میکنیم.

معرفی بهترین لایه بردارهای صورت

اسکراب قهوه

اسکراب قهوه به جوان سازی پوست کمک زیادی میکند و بسیار مناسب افراد برنزه است، همچنین با ترکیب نعنا و قهوه یک لایه بردار بمب آبرسان با خاصیت آنتی اکسیدان میتوانید داشته باشید.

روش ساخت اسکراب قهوه

میزان مساوی قهوه و نمک، دو قطره روغن نعنا و یک چهارم مقدار قهوه روغن نارگیل را ترکیب کنید و هفته دوبار استفاده کنید. میتوانید به جای نمک معمولی از نمک دریایی استفاده کنید که خاصیت بیشتری دارد.

اسکراب شکر

شکر قهوه ای خاصیت لایه برداری بسیار بالایی دارد و ترکیب آن با روغن نارگیل که خاصیت ضد میکروبی دارد بهترین ترکیب برای اسکراب خانگی می تواند باشد.

اسکراب قهوه

روش ساخت اسکراب شکر

یک و نیم پیمانه شکر قهوه ای با یک پیمانه روغن نارگیل مایع و یک قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین که حاوی ویتامین e می باشد به همراه مقداری گلبرگ خشک شده گل رز میتواند شما رو در داشتن یک اسکراب خانگی عالی کمک کند.

اسکرب شفاف کننده پوست

اسکراب بلغور جو و شکر قهوه ای، یک لایه بردار مغذی و خوش بو برای پوست صورت که خاصیت ضد التهابی دارد و برای پوست های خشک بسیار مناسب است.

روش ساخت اسکراب شفاف کننده

نصف پیمانه بلغور جو پخته نشده را به همراه نصف پیمانه شکر قهوه ای و یک چهارم پیمانه روغن زیتون و چند قطره اسانس روغن مورد علاقه و خوش بو باهم کاملا مخلوط میکنیم. این لایه بردار را باید در جای خشک و خنک نگهداری کنید و در هنگام استفاده باید پوست صورت خود را حتما مرطوب کنید سپس اسکراب آماده شده را به پوست خود بمالید و به صورت دورانی روی پوست خود بمالید اگر پوست خیلی حساس و ضعیف دارید میتوانید شکر را حذف کنید برای حس بهتر و خوش بو شدن میتوانید گلبرگ خشک شده اسطوخودوس به آن اضافه کنید.

اسکراب پوست چرب

اسکراب روغن زیتون یکی از بهترین لایه بردارها برای پوست های چرب است که چربی پوست را متعادل میکند و چربی های اضافه را از بین میبرد و همچنین به آبرسانی پوست کمک زیادی میکند.

روش ساخت لایه بردار پوست چرب

سه چهارم پیمانه روغن زیتون را به همراه سه پیمانه شکر دانه درشت و آب یک عدد لیموی تازه و چند قطره اسانس روغن مورد علاقه خود را ترکیب کنید. میتوانید از اسانس رزماری و گریپ فروت برای تقویت پوست استفاده کنید.
در هنگام مخلوط کردن ابتدا روغن و شکر را باهم مخلوط کنید و سپس آبلموی تازه و اسانس را اضافه کنید.

خرید اسکراب اصل

فروشگاه اینترنتی رژفام، فروشنده انواع محصولات اصل وارداتی مراقبت پوست و مو است که انواع اسکراب ها از برند های محبوب جهان را با ارزان ترین قیمت ممکن همراه با ضمانت اصلالت و سلامت کالا به فروش میرساند و همچنین مشاوران رژفام آماده کمک برای پیدا کردن بهترین و مناسب ترین لایه بردار و دیگر محصولات مراقبتی مخصوص پوست و موی شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *