مقالات آرایشی

13 روش تشخیص رژ لب اصل از فیک

امروزه برندهای بسیار زیادی مانند گابرینی، اورآل و … انواع رژ لب در طیف های رنگی متنوعی تولید میکنند که متاسفانه مدل های تقلبی و فیک زیادی از این رژ لب ها با کیفیت بسیار پایین تولید و به فروش میرسد. در ادامه شما را با بهترین روش های تشخیص رژ لب اصل و تقلبی و معایب استفاده از رژلب های فیک آشنا میکنیم.

آنچه خواهید خواند:

 • روش های تشخیص رژ لب اصل از تقلبی
 • اطلاعات روی محصول
 • آشنایی با برند رژلب
 • تاریخ انقضا رژلب
 • تست رژلب
 • ماندگاری رژ لب
 • بوی بد رژ لب
 • رنگ رژ لب
 • وجود سرب در رژ لب
 • قیمت رژ لب اصل
 • ترکیبات به کار رفته در رژ لب
 • چرا رژ لب اصل بخریم؟
 • معایب استفاده از رژ لب تقلبی
 • خرید رژ لب اصل

روش های تشخیص رژ لب اصل از تقلبی

متاسفانه امروزه تعداد رژ لبهای تقلبی از رژ لبهای اصل و اورجینال بیشتر است و احتمال 60 درصد وجود دارد که رژ لبی که به صورت حضوری یا اینترنتی خریداری میکنید فیک باشد. استفاده از رژ لبهای فیک معایب بسیار بزرگی دارد که در ادامه نام میبریم، اما برای شروع شما را با بهترین روش های تشخیص رژ لب اصل و تقلبی آشنا میکنیم.

ظاهر رژ لب

تولید کنندگان محصولات تقلبی تمام تلاششان را میکنند که ظاهر و بسته بندی محصولات فیک مانند نمونه اصلی باشد اما همیشه تفاوت هایی برای تشخیص باقی میماند. برندهای معتبر در ساخت بسته بندی محصول از موادی با بهترین کیفیت استفاده میکنند اما در نسخه های فیک رژ لب میتوان تنها با لمس کردن و حس کردن رژلب به سنگین بودن و بی کیفیت بودن مواد استفاده شده پی برد. همیشه هنگام خرید رژ لب به تایپوگرافی و فونت لوگو توجه کنید و با عکس های اورجینال محصول مقایسه کنید زیرا در رژلبهای تقلبی لوگوی کمپانی تولید کننده، مخصوصا اگر برجسته یا هولوگرام باشد، به خوبی و با کیفیت روی محصول چاپ نمیشود. خوشبختانه برندهای معتبر سازنده لوازم آرایشی برای جلوگیری از تولید محصولات غیراورجینال از رنگ ها و طراحی های خاصی در بسته بندی های خود استفاده میکنند که باعث سخت شدن کار تولید کنندگان رژ لب های تقلبی میشود و معمولا رنگ های بکار رفته در بسته بندی های محصولات تقلبی تفاوت زیادی با نمونه اورجینال آن دارد. اما برای این کار لازم است که نمونه اصلی محصول را مشاهده کرده باشید یا میتوانید در اینترنت و در وب سایت رسمی آن برند عکس های محصول را مشاهده و مقایسه کنید.
همچنین بسیاری از برندهای معتبر مانند شیگلم، اسنس و گابرینی برخی از محصولات خود را بدون جعبه تولید میکنند، اما بعضی از فروشندگان نمونه های تقلبی معتقد هستند که این کار اشتباه است و تصمیم گرفتند برای محصولات فیک خود جعبه تولید کنند.

اطلاعات روی محصول

اطلاعات روی محصول از مهم ترین و راحت ترین روش های تشخیص برای اصل بودن رژ لب است. تمامی محصولات اورجینال و معتبر دارای تاریخ تولید، انقضا، بارکد و بچ نامبر هستند که با جستجوی این اطلاعات در اینترنت میتوانید از اصل بودن محصول مطمئن شوید. وب سایت Check Fresh یکی سایت های معتبر برای جستجوی بچ نامبر کالا است که با انتخاب برند مورد نظر، شما را برای پیدا کردن بچ نامبر آن راهنمایی میکند و تاریخ تولید و سن کالا را مشخص میکند. اگر این اطلاعات ذکر شده برروی جعبه یا خود رژلب وجود ندارد مطمئن باشید که محصول تقلبی است. همچنین به صورت کلی بیشتر کمپانی های تولید کننده محصولات اصل اطلاعات محصول را برروی جعبه یا خود محصول با کیفیت بالا چاپ میکنند اما بسیاری از افرادی که رژ لب های فیک تولید میکنند این اطلاعات را به صورت برچسب برروی محصول یا جعبه آن میچسبانند.

آشنایی با برند رژلب

بهتر است قبل از خرید رژ لب، برند مورد نظر برای خرید را مشخص کنید و عکس ها و مدل های آن را در سایت رسمی آن کمپانی مشاهده کنید. بسیاری از افراد تولید کننده رژ لب های تقلبی مدل ها و رنگ هایی از رژ لب را تولید میکنند که هیچگونه شباهتی با محصولات اورجینال ندارد.

تاریخ انقضا رژلب

نه تنها رژ لب بلکه هرنوع محصول آرایشی که خریداری میکنید باید دارای تاریخ انقضا باشد، اگر تاریخ انقضا برروی محصول درج نشده بود به هیچ وجه آن را خریداری نکنید زیا تمامی محصولات آرایشی و زیبایی که به صورت اصل و توسط سازنده های مطمئن ساخته میشود حاوی تاریخ انقضا است.

تست رژلب

اگر به صورت حضوری خرید میکنید حتما از فروشنده درخواست تست محصول را بکنید زیرا با تست محصول اطلاعات بسیار زیادی درباره اصل یا فیک بودن آن میتوانید بدست بیاورید. در ابتدا رژ لب را برروی پوست پشت دست تست و پخش کنید. رژ لب های اورجینال به خوبی پخش میشوند و به دلیل داشتن روغن سفت یا خشک نیستند. اگر رژ لب بافت سفت و محکمی داشت و به خوبی برروی پوست پخش نمیشد یا بیش از حد چرب بود متاسفانه رژ لب فیک است. ترکیبات اصلی به کار رفته در رژ لب ها حاوی موم و روغن است که به مقدار مناسبی در ساختار رژلب به کار میرود به همین دلیل خشک بودن یا بیش از حد چرب بودن رژ لب به معنی درست نبودن مقدار ترکیبات به کار رفته است. در صورت تست رژ لب برروی لب ها، دقت کنید که رژ لب نباید باعث خشک شدن و پوسته پوسته شدن لب بشود و همچنین رژ لب های اصل چسبناک نیستند و باعث چسبیدن لب ها به یکدیگر نمیشوند.

ماندگاری رژ لب

رژ لب های اصل ماندگاری زیادی دارند و از خطوط لب پخش و خارج نمیشود اما دقت داشته باشید که ماندگاری یک رژ لب معمولی اورجینال (اگر 24 ساعته نباشد) 4 الی 5 ساعت است و در صورت خوردن و نوشیدن رنگ رژ لب کمتر میشود. اگر رژلب به هیچ وجه تغییر رنگ ندهد و تا بیش از 7 تا 8 ساعت بدون تغییر باقی بماند به این معنی است که در ساختار آن از مواد نگهدارنده شیمیایی استفاده شده است که میتواند ضرر بسیار زیادی به لب ها و بدن وارد کند.

بوی بد رژ لب

رژ لب های اصل معمولا دارای رایحه بسیار کم و دلنشینی هستند، اما اگر رژ لب بوی مواد شیمیایی، پلاستیک یا هر بوی ناخوشایند دیگری بدهد به هیچ وجه آن را خریداری نکنید زیرا یا تاریخ انقضا محصول گذشته و یا محصول فیک و دارای ترکیبات شیمیایی مانند سرب است. برخی از رژ لب ها دارای رایحه زیادی از شکلات یا میوه هستند که به دلیل وجود اسانس در ساختار آن است که معمولا برای پنهان کردن بوی ناخوشایند آن استفاده میشود.

رنگ رژ لب

همانطور که قبل تر گفتیم بعضی از افراد تولید کننده رژ لب های فیک رنگ ها و مدل هایی از رژ لب ها را تحت عنوان برندهای معتبر تولید میکنند که هرگز توسط کمپانی معتبر ساخته نشده است و در کاکشن آن برند موجود نیست. همچنین بسیاری از رژ لب های تقلبی تفاوت رنگی بسیار زیادی با نمونه اصل آن دارند و به همین دلیل بهتر است قبل از خرید، رژ لب مورد نظر را در اینترنت جستجو کنید و رنگ های آن را مقایسه کنید. معمولا رنگ رژ لب های تقلبی کدر تر و تیره تر است و به هیچ وجه شفافیت و عمق رنگی رژ لبهای اصل را ندارد.

تولید محدود

بسیاری از فروشندگان محصولات تقلبی، از برچسب تولید محدود استفاده میکنند که باعث میشود فرد دقت کمتری برای انتخاب به خرج دهد و تحت تاثیر محدود بودن آن بدون توجه به جزئیات و اصل یا فیک بودن خریداری کند. توجه داشته باشید محصولاتی که به صورت محدود توسط شرکت های معتبر تولید میشوند قیمت بالایی دارند و به آسانی قابل تهیه نیستند و حتی در حالت عادی احتمال اینکه محصولی که با تعداد محدود در کشور دیگری تولید شده باشد به دست شما برسد تقریبا صفر است.

وجود سرب در رژ لب

متاسفانه سرب یکی از مضر ترین موادی است که در ساخت رژ لب های فیک استفاده میشود و تاثیرات بسیار بدی مانند ایجاد مشکلات عصبی، آسیب زدن به کلیه و سرطان دارد. ممکن است که در ساختار رژ لب های اصل نیز از سرب و ترکیبات شیمیایی دیگر استفاده شود اما توجه داشته باشید که مشکل اصلی مقدار به کار رفته از این مواد در رژ لب ها است که در رژ لب های تقلبی متاسفانه میزان سرب زیادی استفاده میشود. یکی از روش هایی که امروزه برای مشخص کردن وجود سرب در رژ لب مورد استفاده قرار میگیرد استفاده از طلا است. به این صورت که مقداری از رژ لب را بر روی دست میزنید و تکه ای طلا را روی آن میکشید و اگر رژ لب به رنگ سیاه تغییر پیدا کرد نتیجه آزمایش مثبت است و رژ لب حاوی سرب میباشد. این روش به هیچ وجه مورد تایید محققان قرار نگرفته است و هرگز نمیتوان از این روش برای مشخص کردن وجود سرب در رژ لب استفاده کرد زیرا در بسیاری از رژ لب ها از موم عسل استفاده میشود که این ماده نیز میتواند در صورت تماس با طلا به رنگ سیاه در بیاید. یکی دیگر از روش های غلطی که برای تشخیص وجود سرب در رژ لب استفاده میشود بوی آن است. همانطور که گفتیم رژ لب های تقلبی میتوانند به دلیل ترکیبات بی کیفیت دارای بود بدی باشند اما فلز سرب کاملا فاقد بو است و باعث ایجاد و تغییر هیچ بویی در رژ لب نمیشود. در نتیجه بوی بد رژ لب دلیل بر فیک بودن آن است اما اثباتی برای بکار رفتن سرب در ساختار آن نیست.

قیمت رژ لب اصل

طبیعتا قیمت رژ لب های اورجینال بالاتر از رژ لب های تقلبی است که به همین دلیل معمولا بسیاری از افراد جذب خرید رژ لب های فیک میشوند و معتقد هستند که در صورت رضایت فروشنده و خریدار، استفاده از رژ لب های تقلبی ایرادی ندارد. اگر رژ لب مورد نظرتان قیمت پایینی دارد مطمئن باشید که فیک است و هیچکس یک رژ لب اورجینال را با قیمت پایین به فروش نمیرساند. شرکت های سازنده رژ لب های اصل از مواد اولیه با کیفیت و سالمی در ساخت رژ لب استفاده میکنند که ممکن است هزینه بالایی داشته باشند اما از سوی دیگر در ساختار رژ لب های تقلبی از مواد بسیار بی کیفیت و ارزانی استفاده میشود و در اصل هزینه ای که برای خرید رژ لب تقلبی میپردازید چندین برابر هزینه ای است که صرف ساخت آن شده است. به همین دلیل فروش رژ لب های فیک و تقلبی یک کلاهبرداری بزرگ است. برای مثال هزینه ساخت یک رژ لب تقلبی شاید حدود 100 هزارتومن باشد در صورتی که این رژ لب تقلبی با قیمت 300 هزارتومن به شما فروخته میشود که از قیمت اورجینال آن پایین تر است اما در اصل شما هزینه ای چند برابر برای مواد بی کیفیتی که باعث آسیب دیدن تان میشود میپردازید.

رنگ پلاستیک نگهدارنده رژ لب

اگر درحال خرید حضوری هستید رژ لب را تا انتها بچرخانید و به رنگ پلاستیک نگه دارنده رژ لب دقت کنید. در نمونه های تقلبی رژ لب رنگ این پلاستیک گرد سفید یا مات میباشد اما در رژ لب های اصل این پلاستیک میتواند به هر رنگی باشد اما هرگز سفید نیست.

فروشنده معتبر

برای تجربه بهتر خرید و جلوگیری از خرید احتمالی رژ لب های فیک، مخصوصا در خرید های اینترنتی، بهتر است از فروشگاه های معتبر و شناخته شده ای که ضمانت اصالت کالا دارند خریداری کنید. متاسفانه بسیاری از فروشگاه های اینترنتی عکس محصولات اورجینال را در فروشگاه خود قرار میدهند ولی محصولی فیک برای مشتری ارسال میکنند و به همین دلیل ضمانت اصالت کالا و خرید از یک فروشگاه معتبر مانند فروشگاه اینترنتی رژفام اهمیت بسیاری دارد.

ترکیبات به کار رفته در رژ لب

همیشه ترکیبات به کار رفته داخل رژ لب را بخوانید و مطمئن شوید در آن از سرب یا پارابن استفاده نشده باشد. همچنین به یاد داشته باشید کمپانی های معتبر تا جای ممکن توضیحات زیادی مانند لیست دقیق ترکیبات، روش مصرف، حجم، آدرس شرکت تولید کننده و … را برروی محصول درج میکنند. اگر توضیحات یا ترکیبات محصول کاملا خلاصه و نصفه نیمه است به فیک بودن آن شک کنید.
در ادامه شما را با چند مورد از خطرناک ترین ترکیباتی آسیب زایی که در رژ لب های تقلبی استفاده میشود آشنا میکنیم:

اکسی بنزن (Oxybenzone)

اکسی بنزن یک ماده شیمیایی است که اشعه های مضر فراء بنفش آفتاب را جذب میکند که از عامل های سرطان هستند. در هنگام خرید رژ لب دقت کنید که اکسی بنزن جزو مواد تشکیل دهنده نباشد زیرا این ماده میتواند باعث ایجاد اختلالات هورمونی و حساسیت های پوستی شود.

فتالات (phthalates)

فتالات ماده شیمیایی است که تاثیری مانند هورمون استروژن دارد که در بدن خانم ها ترشح میشود و تاثیرات بسیار مخربی برروی کلیه، کبد و ایجاد اختلال در هورمون ها میشود و به دستور اتحادیه اروپا و آمریکا استفاده از فتالات در محصولات آرایشی ممنوع شده است که متاسفانه افراد زیادی در ساخت رژ لب های فیک از این ماده استفاده میکنند.

پارابن

پارابن یکی از مواد شیمیایی است که برای افزایش ماندگاری و مقاومت در برابر میکروب ها در لوازم آرایشی به خصوص رژ لب مورد استفاده قرار میگیرد و قیمت مناسبی دارد اما میتواند باعث ایجاد اختلالات هورمونی و غددی شود.

هیدروکسی انیسول بوتیله شده (Butylated Hydroxy anisole)

بوتیل هیدروکسی نیز یکی دیگر از مواد نگهدارنده است که باعث افزایش طول عمر رژ لب میشود اما بعنوان یکی از عامل های ایجاد سرطان شناخته میشود و در لاک ها بسیار استفاده میشود.

چرا رژ لب اصل بخریم؟

خیلی از افراد معتقدند که رژ لب های فیک میتوانند همان کارایی رژ لب اورجینال را داشته باشند و به دلیل پایین تر بودن قیمت رژ لب تقلبی متاسفانه اهمیتی به اصل یا فیک بودن رژ لب نمیدهند. استفاده از رژ لب های تقلبی هرچقدر هم که کارایی خوبی داشته باشند در مرور زمان آسیب های غیرقابل جبرانی به بدن وارد میکنند که در ادامه نام میبریم.

معایب استفاده از رژ لب تقلبی

عدم ورود رژ لب به داخل بدن تقریبا غیر ممکن است زیرا حتی بدون خوردن و نوشیدن نیز ناخودآگاه مقداری از رژلب وارد دهان میشود و به همین دلیل بیشترین عوارضی که یک رژ لب تقلبی میتواند به بدن شما وارد کند مربوط به ترکیبات آن است. متاسفانه در فرایند ساخت رژ لب های تقلبی از ترکیبات شیمیایی و سرب زیادی استفاده میشود. به یاد داشته باشید که در اطلاعات ذکر شده برروی رژ لب و دیگر محصولات تقلبی شما چیزی را میخوانید که تولید کننده میخواهد بخوانید و طبیعتا هیچ تولید کننده رژ لب تقلبی ترکیبات شیمیایی و مضری که استفاده میکند را در ترکیبات محصول ذکر نمیکند.
از نمونه آسیب هایی که استفاده از رژ لب های تقلبی میتواند به بدن شما وارد کند میتوان در خوش بینانه ترین حالت به خشک شدن، پوسته پوسته شدن و تیره شدن لب، و در بدترین حالت ایجاد آلرژی و حساسیت پوستی، مسمومیت، سرطان، اختلال در سیستم های داخلی بدن، نارسایی کلیه و اختلال در سیستم عصبی را نام برد. شاید فکر کنید این آسیب های جدی و جبران ناپذیر نمیتواند فقط به دلیل استفاده از رژ لب تقلبی اتفاق بیفتد ولی کاملا در اشتباه هستید. منگنز، آلومینیوم، سرب، پارابن، کادمیوم و … تنها چند نمونه از مواد سمی هستند که در ساختار رژ لب های تقلبی برای افزایش ماندگاری استفاده میشوند و به راحتی هنگام خوردن و آشامیدن وارد بدن میشوند و باعث ایجاد مسمومیت و آسیب دیدن بدن میشود.

خرید رژ لب اصل

با تمام نکاتی که برای تشخیص رژ لب اصل از تقلبی گفته شد بازهم اجتناب از خرید رژ لب های تقلبی بسیار سخت است. به همین دلیل بهترین روش خرید از یک فروشگاه کاملا معتبر است تا با خیال راحت تمامی خرید های خود را از آن انجام دهید. فروشگاه اینترنتی رژفام یکی از بهترین وارد کننده های لوازم آرایشی و بهداشتی اصل و اورجینال است که تمامی محصولات خود مانند انواع رژ لب های جامد و مایع اصل را علاوه بر ضمانت اصالت کالا همراه تخفیف ویژه به فروش میرساند و تضمین میکند که محصولی که بدست شما میرسد شامل تمامی نکات ذکر شده در بالا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *