کراتین مو

برای ماندگاری بیشتر کراتین مو چه کنیم؟

کراتینه کردن مو روشی است که برای احیا مو همچنین افزایش صافی و ابریشمی شدن مو مورد استفاده قرار میگیرد و به مدت 6 الی 9 ماه ماندگاری دارد. مدت زمان ماندگاری کراتین مو با توجه به عوامل مختلفی مانند مکان انجام، روش انجام کراتین، نوع مو و کیفیت مواد کراتین متغیر است. از جمله نکاتی که با رعایت نکردن  آنها طول عمر کراتین مو کمتر میشود میتوان به رنگ کردن، دکلره کردن، استفاده از استخر و دریا، دستکاری و فرم دادن مو، استفاده از محصولات غیر اصل مراقبتی و همچنین مرطوب و خیس نگه داشتن موها اشاره کرد که باعث از بین رفتن کراتین مو میشوند.

آنچه خواهید خواند:

 • مدت ماندگاری کراتینه مو
 • برای ماندگاری بیشتر کراتین چه کنیم
 • عوامل موثر در ماندگاری کراتینه مو
 • شستشوی موی کراتینه
 • مراقبت های بعد از کراتین
 • رنگ کردن موی کراتینه
 • رژیم غذایی برای حفظ کراتین مو
 • استفاده از محصولات موهای کراتینه
 • علت از بین رفتن کراتین مو
 • علائم از بین رفتن کراتین مو
 • فاصله بین دو کراتین مو
 • ماندگاری کراتینه مو مردانه
 • ماندگاری کراتینه مو زنان
 • شامپو برای ماندگاری کراتینه

مدت ماندگاری کراتینه مو

مدت ماندگاری کراتینه مو با توجه به نوع کراتین و نوع مو بین 3 الی 9 ماه متغیر است. اگر کراتین مو توسط آرایشگران در سالن انجام شود طبیعتا ماندگاری بیشتری نسبت به کراتین خانگی دارد زیرا از ابزار و مواد تخصصی و دمای بالای 450 درجه استفاده میشود که در خانه قابل استفاده نیست. همچنین مدت ماندگاری کراتین مو به نوع مو نیز بستگی دارد. معمولا کراتین موهای نازک و حساس به دلیل حساسیت بالایی که دارند زودتر از دیگر انواع مو از بین میرود. اما موهایی با ساقه کلفت و سرحال میتواند تا یکسال کراتین را نگه دارد.

برای ماندگاری بیشتر کراتین چه کنیم

برای ماندگاری بیشتر کراتین باید از کراتین خود به خوبی مراقبت کنید و با ملایمت با آن رفتار کنید. لوازم حرارتی مانند سشوار و اتو مو سالم ترین موها را هم دچار آسیب میکند چه برسد به موهای کراتین شده که ساعت ها تحت گرما و حرارت بالای قرار گرفته است. حتی الامکان از رنگ کردن مو خودداری کنید و در صورت اجبار از رنگ های بدون آمونیاک استفاده کنید. تعداد دفعات شستشوی موهای خود را کم کنید زیرا آب و غرق در آب ماندن طولانی مدت موها میتواند عمر کراتین را بسیار کم کند. این فعالیت ها با اینکه بسیار کوچک بنظر میرسند اما تاثیر بسیار زیادی در زمان ماندگاری کراتین برروی موهایتان دارد. بهترین روش برای افزایش ماندگاری کراتین مو آشنایی با عواملی است که در ماندگاری آن تاثیرگذار هستند و یا میتوانند باعث خراب شدن کراتین مو شوند که در ادامه با این عوامل آشنا میشوید.

عوامل موثر در ماندگاری کراتینه مو

ماندگاری کراتین به عوامل مختلفی از جمله روش انجام، نوع مو و مراقبت های بعد کراتین بستگی دارد. به صورت کلی در ادامه  عواملی  مانند مکان انجام کراتین ، زمان انجام کراتین ، روش انجام کراتین، شستشوی موی کراتین شده ،مراقبت های قبل و بعد از کراتین که بیشترین تاثیر را در ماندگاری کراتین دارند و…. را معرفی میکنیم.

مکان انجام کراتین

مکان انجام کراتینه یا کراتین تراپی اهمیت بسیاری در ماندگاری کراتین مو دارد. اگر کراتین موی خود را در سالن و توسط آرایشگر متخصص انجام میدهید طبیعتا ماندگاری بیشتری نسبت به کراتین های خانگی تجربه خواهید کرد. کراتین هایی که در آرایشگاه انجام میشوند با استفاده از ابزار حرفه ای انجام میشود و تحت دمای 450 درجه ای قرار میگیرد و همچنین موادی که مورد استفاده قرار میگیرد ممکن است دارای ترکیبات شیمیایی قوی باشد. اگر کراتین در خانه و توسط مواد طبیعی انجام شود ماندگاری تقریبی یک ماهه میتواند داشته باشد.

زمان انجام کراتین مو

زمان انجام کراتین نیز در ماندگاری کراتین تاثیرگذار است. انجام کراتین تراپی در دوران قاعدگی مانند رنگ کردن مو در دوران پریودی باعث میشود که مواد کراتین جذب موها نشود و تاثیرگذاری بسیار کمی دارد. اگر در دوران قاعدگی کراتین مو انجام دهید ممکن است بعد از چندروز موهایتان به حالت عادی و معمولی خودش برگردد. به دلیل این تغییرات هورمونی که باعث جذب نشدن کراتین میشود، توصیه میشود در دوران پریودی و ماه های ابتدایی بارداری به هیچ وجه کراتین تراپی انجام ندهید زیرا اصراف وقت و هزینه تلقی میشود و هیچ تضمینی نیست به نتیجه دلخواهتان برسید.

روش انجام کراتینه

روش انجام کراتینه مو از دیگر عوامل تاثیر گذار در مدت زمان ماندگاری کراتین مو است. کراتین تراپی روش های مختلفی مانند کراتین برزیلی، کراتین سرد، سزان و احیای مو دارد که با توجه به نوع مو و نیازتان بهترین روش را باید انتخاب کنید. در روش های مختلف کراتین تراپی از ترکیبات مختلفی با مقادیر متنوع استفاده میشود که در تعیین زمان ماندگاری کراتین مو تاثیر دارد. برای مثال کراتین برزیلی که حاوی مواد شیمیایی سنگینی است ماندگاری بیشتری نسبت به کراتین سرد که از مواد طبیعی در آن استفاده میشود دارد.

شستشوی موی کراتینه

شستشوی موی کراتین شده یکی از مهم ترین نکات برای افزایش ماندگاری کراتین است. در 72 ساعت ابتدایی انجام کراتین تراپی موی شما نباید به هیچ وجه با آب تماس داشته باشد یا مرطوب شود و بعد گذشت این 72 ساعت باید برای اولین بار موی کراتین شده خود را بشویید. اولین شستشوی موی کراتین شده به طرز باورنکردی در ماندگاری و کیفیت کراتین مو تاثیر گذار است به همین دلیل باید با رعایت نکات کوچکی مانند استفاده از شامپو بدون سولفات، استفاده از آب سرد برای آبکشی و مدت زمان شستشو ماندگاری کراتین مو خود را افزایش دهید. برای توضیحات بیشتر میتوانید مقاله روش شستن موی کراتینه را مطالعه کنید.

مراقبت های بعد از کراتین

مراقبت های بعد از کراتین از مهم ترین نکات افزایش ماندگاری کراتین مو است. این مراقبت ها مجموعه ای از کارهای کوچکی مانند نبستن مو، انجام ندادن رنگ و دکلره، استفاده از محصولات مخصوص موهای کراتینه و … است که تاثیر بسیاری در زمان ماندگاری کراتین دارد. مراقبت های بعد از کراتین بسیار ساده و آسان هستند و وقت زیادی از شما نمیگیرد اما میتواند باعث افزایش چشم گیر ماندگاری کراتین شود پس از مراقبت بعد از کراتین مو غافل نشوید.

رنگ کردن موی کراتینه

رنگ کردن و دکلره کردن موی کراتینه شده میتواند باعث کاهش ماندگاری کراتین مو شود. رنگ و دکلره حاوی مواد شیمیایی سنگینی هستند که باعث جدا شدن ترکیبات کراتینه از مو میشود و میتواند به راحتی آن را از بین ببرد. توصیه میشود که در دو ماه ابتدایی انجام کراتین مو به هیچ وجه از مواد شیمیایی مانند رنگ  و دکلره برروی موها استفاده نکنید. بهترین زمان رنگ کردن موی کراتینه شده قبل از انجام کراتین است زیرا کراتین برروی رنگ مو قرار میگیرد و باعث تثبیت رنگ مو نیز میشود. اگر قبل از انجام کراتینه تراپی موهای خود را رنگ کرده اید به این نکته توجه کنید که پس از انجام کراتینه رنگ موهای شما مقدار کمی روشن تر میشود که به دلیل قرار گرفتن مو در برابر حرارت زیادی که در روند کراتین کردن مو انجام میشود است.

کیفیت مواد کراتین

کیفیت مواد به کار رفته در ترکیب کراتین نیز در ماندگاری کراتین مو تاثیر گذار است. امروزه مواد کراتینه با تنوع بسیار بالایی در بازار تولید میشود که ترکیبات و قیمت های متنوعی دارند. طبیعتا هرچه قیمت مواد کراتینه گران تر باشد کیفیت، تاثیرگذاری و همچنین ماندگاری بیشتری دارند. 

جنس مو کراتین شده

جنس مو نیز از عواملی است در ماندگاری کراتین مو تاثیرگذار است. موهای خشک و حساس معمولا نسبت به دیگر جنس موها مانند موهای چرب، کراتین را کمتر جذب و نگهداری میکند. همچنین کراتین در موهای صاف ماندگاری بیشتری نسبت به موهای وز و فر دارد. علاوه بر جنس مو سرعت رشد مو نیز در ماندگاری کراتین تاثیر گذار است و هرچه سرعت رشد مو کمتر باشد ماندگاری کراتین برروی مو بیشتر است.

رژیم غذایی برای حفظ کراتین مو

از دیگر موارد تاثیر گذار در ماندگاری کراتین مو یک رژیم غذایی مناسب است. کراتین یکی از موادی است که بصورت طبیعی در مو، ناخن و برخی مواد غذایی یافت میشود. پس از انجام کراتین تراپی با استفاده از یک رژیم غذایی سرشار از کراتین طبیعی میتوانید ماندگاری کراتین تراپی را افزایش دهید. کراتین طبیعی در سبزیجاتی مثل کلم پیچ، کلم بروکلی، پیاز، تره فرنگی و سیر وجود دارد. این سبزیجات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا سطح کراتین بدن تان بطور طبیعی افزایش یابد. جگر سیاه، ماهی، ماست و شیر کم چرب نیز منابع غذایی خوبی از کراتین هستند که می توانید در برنامه غذایی خود بگنجانید.

استفاده از محصولات موهای کراتینه

پس از انجام کراتین مو باید به سراغ محصولات مراقبتی مو مخصوص موهای کراتین شده بروید. استفاده از محصولات موهای کراتین شده باعث تثبیت و افزایش ماندگاری کراتین میشود. محصولات مراقبتی مو شامل ماسک مو، نرم کننده، کرم مو، شامپو، سرم و روغن مو هستند که در یک روتین معمولی مو مورد استفاده قرار میگیرند. تمامی این محصولات ذکر شده در مدل های متنوعی برای انواع مختلف مو تولید میشود که میتوانید مدل مناسب برای موهای کراتینه را خریداری کنید. محصولات مراقبتی موهای کراتین شده معمولا ترکیبات سبکی دارند و باعث از بین رفتن کراتین مو نمیشوند. همچنین سعی کنید هرکدام از این محصولات را در مدل بدون سولفات خریداری کنید زیرا محصولات بدون سولفات از بهترین محصولات مراقبتی موهای کراتینه شده هستند که به راحتی در بازار یافت میشود.

علت از بین رفتن کراتین مو

همانطور که میدانید کراتین تراپی روشی غیر دائمی برای احیای و صافی مو است و در نهایت پس از مدتی از بین میرود. مواد کراتین در طول زمان و با هربار شستن مو ریزش میکنند و در نهایت اثری زیادی از آن ها باقی نمیماند. همچنین اگر سرعت رشد مویتان زیادی باشد به زودی ریشه های جدید موی شما رشد میکند   که حاوی کراتین نیستند و حالت طبیعی موی خودتان را دارند. از بین رفتن کراتین مو میتواند دلایل متعددی از جمله جنس مو، کیفیت مواد کراتین، انجام ندادن مراقبت های بعد از کراتین، شستن مو به دفعات زیاد، استفاده از لوازم حرارتی، استفاده نکردن از محصولات فاقد سولفات و نوع کراتینه داشته باشد. اگر این مراقبت ها برای ماندگاری کراتین انجام شود کراتین مو میتواند حتی بعد از دو الی سه روز از بین برود و اثری از آن باقی نماند.

علائم از بین رفتن کراتین مو

از اولین علائم از بین رفتن کراتین مو میتوان به از دست دادن انعطاف پذیری و نرمی ساقه های مو اشاره کرد که به مرور زمان دچار وزی یا حالت مجعد مو میشود و ممکن است کمی حالت دهی مو را برایتان سخت کند. همچنین درخشش و حالت ابریشمی که اولین بار در سالن مشاهده کردید کم کم از بین میرود و به شکل اولیه خودش برمیگرده. 

فاصله بین دو کراتین مو

فاصله مناسب بین دو کراتین مو بین 3 الی 6 ماه است. این فاصله بین دو کراتین میتواند با توجه به نوع مو و ماندگاری کراتین متغییر باشد. طبق گفته آرایشگران برای انجام دوباره کراتین نیازی نیست که اثرات کراتین قبلی به کلی از بین رفته باشد. برای تصمیم گیری باید در ابتدا با شناخت جنس و نوع موی خود با متخصص این کار مشورت کرد. توصیه میشود برای آسیب ندیدن و خشک نشدن مو بیشتر از سالی دوبار کراتین مو انجام ندهید.

ماندگاری کراتینه مو مردانه

خانم ها به دلیل استفاده از شال و روسری ممکن است موهایشان کمتر در معرض نور آفتاب و اشعه های آفتاب باشد ولی مردها موهای سرشان بیشتر در معرض آفتاب است در نتیجه ماندگاری کراتین موی آقایون کمتر است. به همین دلیل آقایان باید مراقبت بیشتری از کراتین موی خود انجام دهند. توصیه میشود که حتما از یک ماسک موی مخصوص موی کراتین شده (ترجیحا بدون سولفات) بعد از حمام استفاده کنید و از رفتن داخل استخر، سونا و جکوزی به مدت یک ماه خودداری کنید. برای افزایش ماندگاری کراتینه مو مردانه حتما بعد از حمام از روغن آرگان استفاده کنید.

ماندگاری کراتینه مو زنان

برای افزایش ماندگاری کراتینه مو زنان استفاده از برس و یا شانه چوبی برای شانه کردن موها به دلیل عدم ایجاد الکتریسیته و اصطکاک بهترین انتخاب میباشد. همچنین استفاده از ژل، کتیرا و تافت به دلیل ایجاد خشکی در مو، برای کراتین مو مضر است و باعث از بین رفتن صافی و درخشش موی کراتین شده در بانوان میشود.

شامپو برای ماندگاری کراتینه

شامپو بعد از کراتینه تاثیر بسیار زیادی در ماندگاری کراتین دارد. بعد از کراتین باید از شامپو بدون سولفات و صد در صد اورجینال و اصل استفاده کنید اینکار میتواند مانند شارژ مجدد موهای شما بعد از کراتین به حساب بیاید. بهترین شامپویی که برای ماندگاری کراتین مو میتواند استفاده شود یک شامپو بدون سولفات مخصوص نوع موهای خودتان است. برای مثال اگر موهایتان رنگ شده است میتوانید شامپو بدون سولفات مخصوص موهای رنگ شده سولکس را خریداری کنید. بین 48 تا 72 ساعت بعد از کراتین از شستشو و شامپو زدن به موها خودداری کنید تا مواد کراتین کاملا به عمق مو نفوذ کند. ممکن است اینکار برای افرادی که عادت به دوش گرفتن هرروز دارند سخت باشد ولی برای ماندگاری کراتین رعایت این نکته بسیار مهم است. برای جلوگیری از چرب شدن مو در این 72 ساعت میتوانید از شامپو خشک استفاده کنید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *