مقالات آرایشی

کانتور چیست؟

کانتور چیست

کانتور و کانتورینگ چیست؟

در یک توضیح کلی کانتور به معنای سایه زدن و کانتورینگ یک روش و تکنیک آرایشی است که با استفاده از لوازم آرایشی تیره تر و یا روشن تر از پوست خود میتوانید به چهره و صورت خود زاویه و عمق بدهید. به کانتورینگ آرایش ترمیم نیز گفته میشود که در آن به فرم دادن و رفع عیوب موجود در صورت می پردارند. همیشه باید رنگ کانتور مورد استفاده دو یا سه درجه از رنگ پوست تیره تر باشد.

آنچه خواهید خواند:

 • انواع کانتور
 • فواید کانتورینگ چیست؟
 • فرق کانتور و هایلایتر
 • فرق کانتور و کانسیلر
 • تفاوت کانتورینگ با هایلایتر و کانسیلر در چیست؟
 • قیمت کانتور
 • کانتور صورت
 • آموزش کانتور صورت
 • کانتور صورت گرد
 • کانتور صورت بیضی
 • کانتور صورت لاغر و کشیده
 • کانتور صورت قلبی
 • کانتور بینی
 • کانتور لب
 • کانتورینگ با سایه
 • برجسته کردن با کانتورینگ
 • ترکیب رنگ کانتورینگ
 • روش صحیح کانتورینگ صورت
 • ابزار مورد نیاز برای کانتورینگ
 • مراحل انجام کانتور

انواع کانتور

کلا دو نوع کانتور در بازار برای مصرف وجود دارد. پودر کانتور و کرم کانتور که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

کرم کانتور

این محصول بیشتر مناسب پوست های خشک می باشد زیرا بصورت فشرده موجود میباشد و در هنگام استفاده از یک پد اسفنجی و یا از دست برای پخش کردن آن میتوان استفاده کرد.

کانتور

کانتور پودری

معمولا برای افراد با پوست چرب که در طول روز صورت آنها زیاد عرق میکند مورد استفاده قرار میگیرد. در هنگام استفاده باید از یک براش یا قلم مویی برای پخش کردن آن استفاده کرد. برای نواحی پیشانی از براش مویی بزرگ و برای قسمت های اطراف بینی از براش کوچک تر استفاده کنید.

کانتور استیکی

کانتور های استیکی به صورت جامد و مانند رژلب های جامد هستند که میتوانید خطوط عمیق تر و پر رنگ تری با آن ها ایجاد کنید.

پد کانتور چیست؟

پدهای کانتور به پدهای آرایشی گفته میشود که برای پخش کردن کانتور استفاده میشود و مواد اضافی آرایشی را به خود جذب میکند. پدهای آرایشی که معمولا جنس اسفنجی دارند شامل بیوتی بلندر، پنکک و … میشوند.

فواید کانتورینگ چیست؟

کانتور بینی: قلمی و کوچک شدن بینی
کانتور صورت: مخفی کردن چین و چروک و نقوص پوستی صورت
صورت : حالت بیضی شکل و زاویه دار به صورت میدهد. صورت را لاغر‌تر و استخوانی نشان می‌دهد.

فرق کانتور و هایلایتر

طبق توضیحات بالا از کانتورینگ برای برجسته کردن زیبایی ها و قسمت های مهم صورت استفاده میشود، در صورت که از هایلایتر برای درخشان تر شدن، افزایش جذابیت و براق کردن آرایش صورت استفاده می‌شود.

فرق کانتور و کانسیلر

از کانسیلر برای پوشاندن جای جوش، تیرگی و سیاهی های دور چشم و همچنین لک های موجود در پوست که میتواند دلایلی مانند بارداری و… داشته باشد استفاده میشود، در صورتی که از کانتور برای برجسته کردن قسمت‌هایی از صورت مانند لب‌ها، گونه و… استفاده میشود.

تفاوت کانتورینگ با هایلایتر و کانسیلر در چیست؟

استفاده از هر سه مورد کانسیلر، کانتور و یا هایلایتر همه برای داشتن یک میکاپ و آرایش زیبا و بدون نقص است در مورد انتخاب رنگ کانتور از پوست چند درجه تیره تر ولی کانسیلر برعکس و روشن تر از رنگ پوست میباشد و مهم ترین نکته کانسیلر و کانتور حتما باید بعد از کرم پودر استفاده شوند. فونداسیون پایه آرایش میباشد. کانتور به چهره شما زاویه میدهد و تراشیده نشان میدهد. هایلایتر نیز قسمت های زیبای صورت شما را برجسته تر میکند.

قیمت کانتور

امروزه به دلیل افزایش محبوبیت و آشنایی افراد با کانتور و کانتورینگ، انواع بسیار مختلفی از لوازم کانتور در مدل ها، رنگ ها و برندهای مختلف ساخته میشود و به همین دلیل قیمت ثابتی برای کانتور وجود ندارد. کانتورهای معمولی و تک از 100 هزارتومن شروع میشوند و تا پالت های کانتوری که تا 1 میلیون تومان قیمت دارند ادامه دارد. اگر در کانتورینگ حرفه ای نیستید بهتر است با کنتورهای ساده و ارزان شروع کنید.

کانتور صورت

کانتور صورت چیست؟

همانطور که گفتیم از کانتورینگ برای تغییر فرم صورت و انجام زاویه سازی استفاده میشود، اما قبل از انجام کانتورینگ باید فرم صورت خود را بشناسید و بدانید کدام کانتورینگ برای صورت شما مناسب است. در ادامه انواع کانتورینگ برای انواع فرم های صورت را معرفی میکنیم.

آموزش کانتور صورت

انواع کانتور صورت

کانتور صورت گرد

در صورتی که صورتی گرد دارید و زاویه ای در کناره های صورت و یا چانه ندارید، شما برای زاویه سازی صورت نیاز به کانتورینگ زاویه دار پیشانی و شقیقه و استخوان گونه دارید.

کانتور صورت بیضی

در این فرم صورت معمولا پیشانی بلندتر و بزرگتر از سایر قسمت های صورت است پس شما نیاز به کانتورینگ بینی و لب و گونه دارید.

کانتور صورت لاغر و کشیده

صورت های لاغر و کشیده که بصورت یک تخم مرغ برعکس هستند باید برای گونه ها، وسط پیشانی و چانه از کانتور روشن استفاده کنند.

کانتور صورت قلبی

در صورت های قلبی که ابعاد پیشانی و گونه نسبت به چانه بزرگتر است، بهتر است از کانتور تیره برای نواحی پیشانی و روشن برای گونه و چانه استفاده کنید.

کانتور بینی

فرم بینی در هر شخصی متفاوت است بعضی از بینی ها به شکل گوشتی، قوز دار، بلند و یا نوک به پایین یا هر شکل دیگری هستند که مکن است از شکل بینی تان خوشتان نیاید. کانتور بینی یکی از ساده و بهترین راه ها برای تغییر شکل بینی و تبدیل آن به فرم دلخواهتان است. برای آشنایی و آموزش کانتور بینی حتما کانتورینگ بینی را مطالعه کنید.

کانتور لب

برای شروع ابتدا ابزار مورد نیاز کانتورینگ لب را که شامل خط لب ،رژ لب، برق لب، کانسیلر، هایلایتر و برس است را آماده کنید. سپس برای کانتور لب، باید به نسبت حجم لب از سایه‌های تیره و روشن استفاده کنید تا اگر لب‌‌ های باریک دارید آن را برجسته تر و اگر لبهای خیلی برجسته دارید آن را متعادل تر نشان دهد.

کانتورینگ با سایه

ساده ترین و آشناترین راه برای کانتورینگ این است که سایه تیره خود را بگیرید و از آن برای ایجاد سایه در زیر استخوان گونه خود استفاده کنید. با مکیدن گونه ها و ردیابی محصول در امتداد حفره های گونه، گونه های خود را پیدا کنید و از شکل طبیعی خط فک و شقیقه خود پیروی کنید. بسته به شکل صورت و ویژگی های منحصر به فرد صورت خود، می توانید سایه خود را در یکی از سه مکان قرار دهید: در کناره های بینی، زیر استخوان گونه و خط فک. یا به شکل مثلث وارونه که گونه های شما را قاب می کند. با خطوط مختلف بازی کنید، تا زمانی که ظاهری را پیدا کنید که برای شما مناسب است

برجسته کردن با کانتورینگ

سایه روشن‌تر یا هایلایتر را به قسمت‌هایی از صورتتان بزنید که نور را به طور طبیعی منعکس می‌کند: پیشانی، پل بینی، نوک بینی، بالای استخوان گونه، کمان کوپید، و اطراف چشم‌ها و استخوان ابرو. از کانسیلرهایی استفاده کنید که کمی روشن تر از رنگ پوست شما است، یا از هایلایتر، روشن کننده یا سایه چشم براق استفاده کنید.

سرخ کردن گونه

استفاده از رژگونه روی سیب‌های گونه‌تان برای یک ظاهر کانتورینگ ضروری نیست، اما می‌تواند به آرایش شما کمک کند تا طبیعی‌تر به نظر برسد و به عنوان پلی بین ناحیه سایه و هایلایت شما عمل کند.

ترکیب رنگ کانتورینگ

از آنجایی که شما با سایه هایی کار می کنید که با رنگ پوست شما مطابقت ندارند، ترکیب کردن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با استفاده از یک برس بزرگ و کرکی، برس ترکیبی یا اسفنج آرایشی، سایه ها و هایلایت های خود را در پوست یا لایه زیرسازی خود ترکیب کنید تا خطوطی که ایجاد کرده اید طبیعی تر به نظر برسند. بهترین کانتورینگ، آرایشی است که به طور یکپارچه با پوست شما ترکیب شود و در عین حال پوست را در جایی که نیاز دارید برجسته و تیره می کند. شما باید یک کانسیلر را انتخاب کنید که حداقل دو درجه روشن تر از رنگ طبیعی پوست شما باشد تا برجسته شود و یکی دو درجه تیره تر از رنگ طبیعی پوست شما برای کانتور کردن و استفاده از آنها به همراه آنها باشد. به آرامی بینی را با کشیدن خطی از کانتور در دو طرف مشخص کنید، از بالای پل، نزدیک به ابرو، تا نوک آن پایین بروید. با یک اسفنج آرایشی به آرامی رنگ آمیزی کنید همه ما چیزهای زیادی در مورد مجسمه سازی، تقویت کننده و جادوی تحول آفرین همه جانبه کانتورینگ می شنویم. در اینجا نحوه انجام ان را به شما اموزش میدهیم

روش صحیح کانتورینگ صورت

روش صحیح کانتورینگ صورت

ابزار مورد نیاز برای کانتورینگ

برای رسیدن به این هدف نیازی به پالت و ابزار پیشرفته کانتورینگ ندارید: می‌توانید از دو سایه کانسیلر یا زیرسازی، یا برنزر، هایلایتر یا حتی سایه چشم یا پودر ابرو برای کانتورینگ استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که هر محصول آرایشی که استفاده می‌کنید همان بافت باشد یعنی اگر کرم پودر شما مایع است کانتور هم مایع باشد و برس‌های آرایش مناسب را در دست داشته باشید. کانتورینگ باید شکل طبیعی صورت شما را بهبود ببخشد و بسته به ساختار استخوانی و شکل صورت شما، برای همه متفاوت خواهد بود. آماده کردن صورت که مثل همیشه، با مراقبت از پوست شروع میشود : صورت خود را بشویید و مرطوب کننده بزنید تا آرایش در اطراف پوست خشک یا خطوط روی پوست جمع نشود. پرایمر اختیاری است، ممکن است بخواهید آن را انتخاب کنید. پرایمر به عنوان یک بافر بین محصولات مراقبت از پوست و محصولات آرایشی شما عمل می کند و به هر دو اجازه می دهد بهتر عمل کنند و ماندگاری بیشتری داشته باشند. پوست را با کمی فونداسیون و یا کانسیلر در سایه هایی که با رنگ و ته رنگ طبیعی پوست شما مطابقت دارد صاف کنید و هرگونه لک یا تغییر رنگ را بپوشاند.

مراحل انجام کانتور

مراحل کانتورینگ پوست و صورت را به صورت مرحله به مرحله در پایین مشاهده کنید:

مرحله اول

ابتدا صورت خود را با یک شوینده مناسب نوع پوست خود خوب بشورید و سپس از مرطوب کننده مناسب استفاده کرده و کاملا پوست خود را مرطوب کنید. سپس کانتور خود را به روی پیشانی، پل روی بینی، قسمت بالای ابروها و استخوان گونه و چانه بزنید.

مرحله دوم

مراحل کانتور صورت

در این مرحله کانتور مات و تیره که برروی پیشانی خود زده اید را با یک براش مویی بزرگ برروی پیشانی، درکنار شقیقه و درست در قسمت زیر استخوان گونه و به سمت گوش خوب پخش کنید و سپس کنارهای بینی را با یک براش کوچک تر کانتور کنید و در آخر از یک رژ گونه برای تکمیل کار استفاده کنید.

مرحله سوم

در آخرین مرحله قسمت های تیره و قسمت های روشن را با یک براش بصورت دورانی خوب مخلوط کنید تا خطی بین این دو رنگ باقی نماند و طبیعی تر نشان دهد و در آخر از هایلایتر، پودر فیکس و یا اسپری فیکس برای تکمیل کار استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *