دانستنی های مو

12 اشتباه رایج در نگهداری از موها

نگهداری از موها برای داشتن موهایی سالم و شاداب بسیار مهم است. این مراقبت میتواند با آشنایی با اشتباهات رایجی که در نگهداری مو انجام میشود شروع شود. در ادامه 12 مورد از رایج ترین اشتباهاتی که ممکن است بدون آگاهی انجام دهید و باعث آسیب دیدن مو شود را معرفی و توضیح میدهیم.

خشک کردن مو با حوله

همۀ ما می دانیم که خشک کردن کامل موها با حوله، سریع ترین راه برای جذب رطوبت اضافه بوده و نیازی به هیچ حرارتی نیست. ولی مارتا مکینتاش، آرایشگر سالن زیبایی و موی لری کینگ، می گوید: ” اینکار باعث وز زیاد موها شده و آنها را مجعد و مستعد آسیب می کند. بویژه اینکه موهای خیس و مرطوب در وضعیت شکننده ای قرار دارند. البته این بدان معنا نیست که شما به هیچ وجه نمی توانید برای خشک کردن موها از حوله استفاده کنید، ولی بهترین کار این است که موها را با حوله به آرامی و با حرکات آهسته دست خشک کنید.”

استفاده از برس نامناسب

مکینتاش توصیه می کند “وقتی می خواهید موهای خیس و مرطوب را شانه کنید، از هیچ شانه ای بجز شانه های دسته دار مخصوص موهای خیس (تنگل تیزر) و یا شانۀ دندانه درشت استفاده نکنید. چراکه مو وقتی خیس و مرطوب است بسیار شکننده بوده و اگر مواظب نباشید آسیب جدی خواهد دید.”

استفاده از شامپوی نامناسب

آرایشگر مو در لری کینگ می گوید: “گنجینۀ محصولات مراقبت های پوستی شما احتمالاً شامل انواع مختلف سرم ها و ماسک هایی است که برای منظور خاصی استفاده می شوند. موهای شما از این قاعده نباید مستثنی باشد. موها و پوست سر شما به دلیل تغییرات هورمونی، استرس و فشار عصبی و میزان آسیبی که از سشوار و اتو مو و سایر وسایل حرارتی وارد می شود، نیاز به مراقبت و رسیدگی روزانه دارند. ” او ادامه می دهد: “این بدین معنی است که شما نیاز به استفاده از محصولات مختلف در زمان های مختلف دارید تا جلوی آسیب هایی مثل سستی و نازکی مو، کم آبی یا چربی پوست اضافی (چربی ای که غدد پوستی تولید می کنند) را بگیرید.” سیکل قاعدگی و تغییرات موی خود را در تمام طول ماه زیر نظر بگیرید و محصولاتی که مناسب موی شما هست را بخرید.

بازی کردن و کشیدن موها

مکینتاش می گوید: ” این عادتِ عصبی باعث شکستن و خرد شدن مو می شود. اگر می خواهید این عادت را ترک کنید، بجای اینکه همیشه از سشوار یا اتو مو استفاده کنید با کمک یک تکه پارچه یا جوراب بصورت حالت دار و موجدار به آنها مدل دهید. می توانید از ویدیوهای اینستاگرام یا تیک تاک برای مدل دادن به آنها ایده بگیرید.”

شستن بیش از حد موها

شستن بیش از حد موها یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که در نگهداری مو انجام میشود. مکینتاش می گوید: “برای اینکه چربی ها و روغن های طبیعی موها از بین نرود، از شستن هر روزۀ آنها خودداری کنید. 2 یا 3 بار در هفته برای شستن موها بهترین مقدار است.” و اگر شما به باشگاه ورزشی رفته اید و عرق تان تحمل ناپذیر است؟ به این قانون طلایی از آنابل کینگزلی، متخصص موشناسی و آسیب های مو و پوست سر، عمل کنید: ” بعد از هربار ورزش کردن، پوست سر خود را با آب بشوئید. اگر اینکار را نکنید عرق شما بر روی پوست خشک شده و پیازهای مو را مسدود می کند و در نتیجه مانع رشد مو می شود.”

بستن و جمع کردنِ موها

شما ممکن است وقتی به باشگاه ورزشی می روید، برای جلوگیری از حرکت کردن موها و خیس شدن ناشی از تعریق، مدل موی گوجه ای را برای موهایتان انتخاب کنید. ولی استفاده از این مدل مو در کل روز، پوشش خارجی (کوتیکول) موی شما را سست و ضعیف کرده و باعث موخوره می شود. کوین هیوز، مدیر هنری موروکانویل می گوید: ” موخوره نشان دهندۀ این است که موهای شما آسیب دیده و این آسیب ممکن است ناشی از عوامل شیمیایی، حرارتی یا عادت های اشتباه باشد.” او در ادامه می گوید: “عادت های غلط و اشتباه، متداول ترین دلیل موخوره است. چرا که ترک این عادت ها، مثل شانه کردن یا استفاده از هدبند و تِل سر، سخت است.” موهای آسیب دیده را نمی توان به راحتی مدل داد و در موارد حاد ممکن است خرد شده و حتی دچار ریزش شدید بشود. برای ترمیم موقت موخوره از یک محصول ترمیم کننده حاوی روغن امگا 9استفاده کنید. این ترمیم کننده ها موها را سرشار از روغن امگا 9 می کنند. روغن امگا 9 رطوبت را در موها حفظ کرده و از آنها در برابر حرارت و آسیب ناشی از عادت های اشتباه محافظت می کند. همچنین هر 6 الی 8 هفته یکبار برای اصلاح موها از آرایشگر خود وقت بگیرید.

نگه داشتن دستۀ کیف روی شانۀ نادرست

مکینتاش توصیه می کند که اگر موهای شما بلند است، دستۀ کیف خود را روی شانه ای که موهایتان به آن سمت آویزان است نیاندازید. اینکار از کشیده شدن و کنده شدن موها جلوگیری می کند.

استفاده از محافظ گرما برای وسایل حرارتی

همیشه برای خشک کردن و حالت دادن به موها از محافظ حرارتی استفاده کنید. سشوار یا اتو مو را از میانۀ موهای خیس تا ساقۀ آنها حرکت داده و به سمت ریشه نروید تا رطوبت در آنها مانده و از پیوندهای هیدروژنی محافظت کند. آنتونی رولینگز، مدیر خلاق ردکن (برند محصولات مراقبت مو)، می گوید: ” حرارت پیوندهای هیدروژنی در مو را شکسته و تجزیه می کند، سفیدۀ مو (کورتکس) و پوشش خارجی (کوتیکول) مو را ذوب می کند که اینها باعث موخوره و شکستگی ترمیم ناپذیر می شوند.”

استفادۀ بیش از حد از ماسک مو

از ماسک های ترمیم کننده و احیا کنندۀ غلیظ و سنگین فقط هفته ای یکبار استفاده کنید. هر روز این ماسک ها را به موها نزنید. رولینگز می گوید: “این ماسک ها معممولاً از ماسک های مرطوب کننده سبک تر و ملایم تر هستند بنابراین به موها سنگینی و فشار بیش از حد وارد نکنید.” او در ادامه می گوید: “برای جلوگیری از چرب شدن ریشه ها، ماسک مو را فقط به قسمت پایین موها زده و مطمئن شوید با ریشۀ مو تماسی نداشته باشد.”

کوتاه کردن مو

حتما شما هم شنیدید که برای رشد سریع و نگهداری از مو باید موهای خود را مدام کوتاه کنید، مکینتاش می گوید: “لطفاً اینکار را نکنید.” او تنها کسی نیست که این را می گوید. بیشتر آرایشگرهای مو بر این عقیده هستند که کوتاه کردن و دست کاری موها توسط شخص خودتان ایدۀ خوبی نیست. بخصوص اگر موهایتان بلند است. اینکار فقط زمانی پیشنهاد می شود که بخواهید چتری هایتان را کوتاه کنید. لری کینگ می گوید: “حتی برای اینکار هم، ثانیه ای به استفاده از قیچی آشپزخانۀ تان فکر نکنید! از یک قیچی آرایشگری مناسب و قابل قبول استفاده کنید.”

استفاده از محصولات شیمیایی

آرایشگر مو، مایکل ون کلارک می گوید: “شمار زیادی از محصولات مراقبت های مو شامل سیلیکون و نرم کننده های شیمیایی (پلاستی سایزر) مضر هستند. اگر موها زبر و وز کرده باشند، و این محصولات بتوانند آنها را نرم و صاف و براق کنند، آیا کسی به آنها نه می گوید؟” او در ادامه می گوید: “شما به ندرت در قسمت ترکیبات درج شده پشت محصولی کلمۀ سیلیکون را می بینید. اینها با اسم علمی شان درج و شناخته می شوند. متداول ترین سیلیکون ها در محصولات زیبایی و مو که باید از آنها دوری کنید عبارتند از: دایمتیکون (پلی دی متیل سیلوکسان)، سیکلو پنتا سیلوکسان، متیکون، آمودیمتیکون، فنیل تری متیکون، سیکلومتیکون، دیوینیل دی متیکون، دی متیکونول و دی متیکون کوپلیول.”

رسیدگی به پوست سر

چه دور از چشم باشد، چه حتی دور از ذهن حقیقتاً آنرا حذف نکنید. ریکاردو ویلا نوا، متخصص موشناسی و آسیب های مو و پوست سر در هارودز، می گوید: “اهمیت ندارد که جنس موهای شما چیست، بهترین راه برای تقویت موهای سالم، مراقبت از پوست سر است.” او ادامه می دهد: “تصور کنید پوست سر شما شبیه خاک است. اگر سست و ضعیف باشد، موی محکم و قوی نمی تواند در آن خوب رشد کند. اسم کامل و کلیِ آن “خاک” میکروبیوم (ریز اندامگان همزیست) است – مجموعه ای از میکروارگانیسم ها (باکتری ها) که پوست سر را سالم نگه می دارند. اگر میکروبیوم در پوست سر شما متعادل نباشد، می تواند باعث التهاب شود که این التهاب رشد مو را متوقف کرده، منجر به خارش، پوسته پوسته شدن و گاهی حتی درد می شود.” برای داشتن پوستی تمیز و سالم، از سرم مو و پوست سری استفاده کنید که دارای ترکیب پروبیوتیک مبتکرانه از آب برنج تخمیر شده باشد. باکتری های روی پوست سر شما از نشاستۀ برنج موجود در سرم تغذیه کرده و مقدار خیلی زیادی آمینو اسید، ویتامین و مواد مغذی-که باعث رشد میکروبیوم می شوند-درست می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *