مقالات آرایشی

دلایل ایجاد جوش و درمان خانگی آن

انواع مختلف جوش و درمان آن ها

جوش چیست؟

مطمئنا همگی با جوش های صورت و بدن آشنایی دارند و ممکن است در سنین مختلف، مخصوصا سن بلوغ با جوش های خود درگیر باشید. جوش ها انواع و مدل های مختلفی دارند و بعضی از آن ها شاید نشانگر مشکلات جدی پوستی باشند. به همین دلیل در ادامه انواع جوش را به شما معرفی میکنیم تا با انواع جوش آشنا شوید. جوش ها به صورت کلی به دلیل مسدود شدن منافذ پوست توسط سلول های مرده پوست، چربی اضافه پوست، باکتری و … به وجود میایند.

انواع جوش

جوش های سر سیاه و سر سفید هر دو به عنوان جوش زیر پوستی شناخته می شوند و رایج ترین نوع جوش هستند.

جوش سر سیاه چیست؟

جوش های سر سیاه یا زیر پوستی سر باز بر روی سطح پوست شما آشکار می شوند. اکسیژن موجود در هوا (نه آلودگی هوا) باعث می شود این جوش ها تیره رنگ بشوند.

جوش سر سفید چیست؟

جوش های سرسفید یا زیر پوستی سربسته، زیر پوست تان رشد می کند. رنگ آنها نزدیک به رنگ پوست بوده و سرخ مایل به زرد می باشند.

جوش التهابی چیست؟

جوش های التهابی که به احتمال زیاد باعث خارش و التهاب پوست شما می شوند عبارتند از:

نشانه های بیرون آمدن جوش چیست؟

جوش ها ممکن است هر جایی از بدن شما آشکار شوند. ولی شما در بیشتر مواقع این نوع جوش را در این نواحی خواهید دید:

جوش ها بافت و ساختارِ پوست شما را زبر و ناهموار می کنند.

عوارض جوش

ترکاندن و دست کاری جوش ممکن است باعث خارش و خراشیدگی بیشتر پوست شما بشود. بنابراین جلوی خودتان را بگیرید و از ترکاندن جوش های خود برای خلاص شدن از آنها، خودداری کنید.

عوارض جوش

علت ایجاد جوش

جوش زمانی بوجود می آید که منافذ پوست شما توسط روغن و چربی، پوست مُرده یا باکتری مسدود شوند. هر منفذ پوست شما به یک پیاز می رسد. این پیاز از یک تار مو و یک غدۀ ترشح کنندۀ چربی (روغنی) تشکیل شده است. این غدۀ روغنی چربی آزاد می کند که به سمت مو رفته، از منفذ خارج شده و به سطح پوست می رسد. این چربی و روغن ها پوست شما را نرم و چرب نگه می دارند. در این روند چرب و نرم شدن پوست، یک یا چند اتفاق بد و غیر معمول باعث بوجود آمدن جوش می شود. برای مثال ممکن است جوش در این مواقع از راه برسد:

هر یک ازین اتفاقات می تواند باعث بوجود آمدن جوش ها بشوند که موجب می شود منافذ پوست مسدود شده و چربی ها و روغن ها نتوانند از آن خارج شوند.

جلوگیری از ایجاد جوش

پیشگیری از جوش زدن همیشه مقدور نیست. ولی شما می توانید در خانه اقداماتی بکنید تا احتمال جوش زدن را بطور چشم گیری کاهش دهید. این نکات را امتحان کنید:

یک متخصص پوست می تواند برای پیشگیری از جوش زدن و کنترل کردن آن توصیه ها و راهنمایی های بیشتری به شما بکند.

جلوگیری از ایجاد جوش

درمان خانگی جوش

حتماً تا کنون با درمان های خانگیِ زیادی برای جوش زدن مواجه شده اید. ولی همانطور که احتمالاً تا الان متوجه شده اید، این درمان ها همیشه نتیجه نمی دهند. حتی برخی از آنها ممکن است وضعیت جوش را وخیم تر هم بکنند. بجای زدن خمیردندان به صورت خود، این نکات را در خانه انجام دهید تا به از بین بردن جوش های فعلی کمک کرده و از بوجود آمدن آنها در آینده پیشگیری کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *